Zonguldak’ta Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı

KarAdeniz Bölgesi’nin incisi Zonguldak ilinde konut fiyatları orta seviyelerdeydi. Lüks olan ev fiyatları yüksek iken normal kalitede malzeme ile yapılan evlerin fiyatları standartlardaydı. Korona salgını sonrasında ev sahibi olmak isteyenler en çok fiyatlardaki değişikliği merak etmektedir. Korona sırasında Zonguldak’taki konut satışı bir miktar düştü. Düşüşün nedenleri arasında insanların ekonomik olarak ileride nasıl bir durumla karşılaşacak olduklarını kestirememeleri bulunmakta.

Salgın yasaklarında evden çıkamamak ev almak isteyenlere bir nebze engel oldu. Salgın sırasında düşen satışlar ardından bazıları fiyatların düşeceğine dair yorumlarda bulundu. Satış olmayınca fiyatların düşürülüp satılacağı düşünülmekteydi. Korona salgını sırasında inşaat sektörü çalıştı, durmadı. Projelerin yapımına devam edildi ve hatta bitirilip satışa sunulan konutlar da bulunmaktadır.

Zonguldak Ev Alma Yöntemleri 2020

Dünyayı kasıp kavuran salgınla birlikte hayatımızda birçok şey değişti Değişen şeyler arasında ev alma yöntemleri de var. Konut kredisi bankalar tarafından verilir. Faiz olduğundan dolayı ev kredisi ile alınan evin maliyetinden daha fazla para bankaya ödenir. Korona salgınından sonra insanlar ekonomilerine daha fazla dikkat etmeye başladılar. Bunun nedeni ileriyi görememektir.

İkinci dalga ile ekonominin daha fazla etkileyeceği korkusuyla insanlar gereksiz ödeme yapmayacakları Katılımevim gibi kurumları tercih etmeye başladılar. Faizsiz ev alma sistemi olduğundan dolayı evin fiyatından fazlası ödenmez. Kredisiz ev alma sistemi olduğu için bankaya dosya masrafı gibi masraflar için ücret ödeme durumu yoktur. Ev fiyatının üzerine sadece kuruma organizasyon ücreti ödenir. Organizasyon ücreti çok az olduğundan katılımcıları etkilemez.

Zonguldak 2020 Ev Fiyatları

Salgın sonrasında ülke genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da konut fiyatları arttı. Artış ülke genelinde %11 civarındadır. Kiralık dairelerdeki fiyat artışı ise %6 oranındadır. İnsanlar satılık ev ararken daha çok müstakillere bakmaktadır. Müstakil evi olanlar salgın sırasındaki sokağa çıkma yasağından daha az etkilendiler. Çünkü evlerinin bahçesine çıkarak hava alma imkanına sahiptiler. Yapılan analizler taksitle ev almak isteyenlerin tercihinin apartman dairesi değil müstakil evlerin olduğunu ortaya çıkardı.

Müstakil evlerde normalde de apartman dairesinden pahalıydı. Koronadan sonra %25 oranında müstakil ev fiyatları artış gösterdi. Ciddi oranda meydana gelen artış nedeniyle müstakil evleri sahibinden almak daha ekonomik olacaktır.